Komşu Ada Meis’e Nasıl Gidilir? Ne Yapılır? Ne Yenir – Ne İçilir?

Meis, diğer adıyla Kastellorizo, bir diğer adı ile Kızılhisar. Türkiye’ye en yakın Yunan adası. Öyle yakın ki her yıl Kaş-Meis arası yüzme yarışlarında, yarışçıların kulaçları ile birbirine bağlanabiliyor. İddialara göre Meis’te öten horozun sesi Çukurbağ Yarımadası’ndan duyulabiliyor.

Kaş’a kadar gelmişken, yaklaşık 400 kişinin yaşadığı bu sevimli adaya günübirlik bir gezi yapmak isteyen misafirlerimiz için adada görebileceğiniz yerleri ve tavsiyelerimizi içeren bir mini rehber hazırladık.

Nasıl Gidilir?
Yaz sezonunda her gün sabah 10.00’da Kaş limanından hareket eden teknelerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Kışın ise yalnızca Cumartesi günleri teknelerden faydalanabilirsiniz. Teknelerin dönüş saati 16.00. Haftada 1 gün ise akşam turu teknesi ile gece 23.00’da dönülebiliyor. Tekne ile adaya ulaşmak ise yaklaşık 25-30 dk sürüyor.

Adaya gitmek için geçerli bir pasaportunuz ve yaz aylarında kapıda vize uygulaması ile alabileceğiniz günlük vize veya varsa Schengen vizenizin olması gerekiyor.

Gidiş dönüş tekne bileti 25€.
Tekneniz Meis Limanı’na yaklaşmaktayken göreceğiniz şekerleme tadında evler içinizi kıpır kıpır yaparken, sol köşede bir cami dikkatinizi çekecek. Belirtmeden geçmeyelim, Osmanlı döneminden kalma bu cami Meis’teki yapıların çoğu gibi orijinal hali ile korunmuş durumda.  Caminin hemen yanında ve limanın en uç noktasında, yüzmek ve oturup bir şeyler içmek için uğrayabileceğiniz küçük ve sevimli bir bar bulunuyor. Adanın tamamında olduğu gibi, burada da şezlong veya şemsiye ücreti ödemeden rahatça oturabilirsiniz.Yine bu noktadan yukarıya çıkan merdivenleri takip ederek kaleye ulaşabilirsiniz.

Liman boyunca, ara sokaklara girip çıkarak kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Adada yer alan kiliseyi görebilir, birkaç adım sonra kendinizi balık pazarında bulabilirsiniz

Limanda  göreceğiniz küçük teknelerle yaklaşık 10 dakikada adanın güneyinde yer alan büyüleyici mavi mağaraya ulaşabilirsiniz.

Aynı tekneler isterseniz, sizi minik başka bir adacık üzerine kurulu Aya Yorgi plajına bırakıp istediğiniz saatte tekrar alabiliyor. Bu plaj da pırıl pırıl denizi ile yüzmek ve güneşi içinize çekmek için adadaki en güzel noktalardan biri.


Ne Yenir - Ne İçilir?
Aya Yorgi’deki işletmede güzel bir Greek Salad ve Saganaki peyniri yiyebilir, Mitos birasını deneyebilirsiniz.

Meis Adası’ndaki restoranların kalitesi birbirine çok yakın olmakla beraber Aleksandra’s Restoranı denemenizi öneririz. Burada taze balık ve deniz ürünlerini deneyebilir, denizin hemen kıyısında bir yandan yemeğinizi yerken bir yandan da caretta carettaları besleyebilirsiniz! Yemeğiniz ile birlikte ilk akla gelecek içecek uzo olsa da, ev yapımı beyaz şaraba da bir şans vermenizi öneririz.

Adaya gittiğinizde işinizi kolaylaştıracak birkaç noktadan da bahsedelim; cep telefonunuza yurt dışı tarifesi almanıza gerek yok çünkü Turkcell Meis’te gayet iyi çekiyor Aynı şekilde, adada Türk Lirası geçerli olduğu için yanınızda Euro yoksa üzülmeyin, ödemelerinizi Türkiye’deymişçesine yapabilirsiniz.

Kaş ile oldukça iyi komşuluk ilişkileri olan bu tatlı adayı en az bizim kadar seveceğinizi umuyoruz!